Politika

Stav

Vlado Černozemski i zgrada Zetske banovine

Pljuvanje po vlastitoj državi nikome dobra nije donijelo. Ako išta, smetlište istorije je vazda spremno da proguta svakog ko se ne dokaže kako treba i izbriše mu trag postojanja. To najbolje znaju oni učesnici Podgoričke skupštine, čija imena niko ne pamti. Što bi rekao Genije - ko vas zna?

Vlado Černozemski i zgrada Zetske banovine Foto: Privatna arhiva
Alek Barović
Alek BarovićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Mučno je bilo i slušati i gledati Andriju Mandića kako sred Cetinja širi hvalospjeve o ''junačkom'' kralju Aleksandru Karađorđeviću. Još je teže bilo gledati kako predsjednik crnogorskog parlamenta provocira žitelje Prijestonice pričom da svaki Cetinjanin vjerovatno osjeća zadovoljstvo jer je zgrada Zetske banovine postala dio novog skupštinskog vizuala. 

Toliko pogrešnih tvrdnji je bilo u njegovoj priči da je teško sve analizirati na dvije stranice papira. Naravno, navikli smo da sa tih strana pušu pogrešni vjetrovi. Međutim, nikad se čovjek ne navikne na zlonamjerne stvari, koliko gođ one bile učestalije od nekih.

Mandić: Vjerujem da nema Cetinjanina koji se danas ne  raduje tome što novim logom poštujemo Prijestonicu
25
Mandić: Vjerujem da nema Cetinjanina koji se danas…
09.10.2024 14:20

Prije svega, kod Aleksandra nema ništa junačko. Za prvu Jugoslaviju govorili su da je personifikacija one čuvene ''Što se grbo rodi, vrijeme ne ispravi''. Jugoslavija je tako od apstraktnog raja i zamisli iz 19. vijeka u realnosti bila tamnica naroda. Glavni krivac za to je bio njen vladar. Naravno, bolje se nije moglo očekivati od osobe koja je izdala vlastitu familiju. Rođenog brata, đeda, tetke... Što od takvog očekivati bez grbavo vrijeme i okove.

To su od njega Crnogorci i dobili. Krv, pepeo, ropstvo i smrt. Gorjela su crnogorska sela tih godina, gladovalo se, robijalo, a mnogi u tuđini bili spriječeni da se vrate na rodnu grudu. Generalno, niko nije imao razloga da Aleksandra veliča. Osim možda onih koji su zahvaljujući žandarskom teroru zakučili za sebe neku sitnu poziciju, tipa predsjednika opštine kojeg je Mandić pomenuo. 

Zgrada Zetske banovine jedan je od simbola okupacije. Njen kulturni značaj kao izrazito lijepe građevine je vjerovatno jedini razlog zašto nije oburdana

Sasvim je za očekivati da za Aleksandrom tuguju oni kojima je punio korito. I da se Mandiću što desi, tugovali bi za njime oni koje je on posadio na funkcije, a koje im ni po kojoj logici ne pripadaju. Sa druge strane, što je običan narod mislio o takozvanom junaku najbolje govore oni opisi Cetinja sa njegove prve posjete nakon više decenija, đe se kaže da ga je grad dočekao zatvorenih prozora. Takođe, kažu da je vojske bilo više no građana, zbog straha da ga ne smaknu crnogorski komiti. Ako Raja pitate, to je vjerovatno jer su ga voljeli.

Nisu ga ubili Crnogorci, nego neki drugi, kojima je vjerovatno isto tako ''lijepo'' bilo u toj Jugoslaviji kao i Crnogorcima. Vlado Georgiev Černozemski ispalio je nekoliko hitaca i usmrtio tiranina, budući da su ti krugovi smatrali da sa njime nestaje i Jugoslavija i da će svanuti sunce slobode. Čovjek koji je na duši nosio više od 5.000 zapaljenih crnogorskih domova i koji je od naroda bio prozvan kao ''Aca palikuća'' prestao je da postoji.

Zbog svega toga, monstruozno je za žaliti za tiraninom i porobljivačem našeg naroda. Mislim, ne žale oni za njim, boli ih uvo za Aleksandra, barem Karađorđevića, od njega nema koristi, niti su se od njega ovajdili. Žalili bi drugog Aleksandra, da mu se što desi. Kada je u pitanju Karađorđević, radi se samo o običnoj provokaciji. Takozvano za*išavanje teritorije. Po sred Cetinja.

Mandić izmijenio logo Skupštine; Nikolić: Ovo je hajdučija; Mugoša: Pomamljujete narod
68
Mandić izmijenio logo Skupštine; Nikolić: Ovo je hajdučija;…
09.10.2024 13:28

Isti je slučaj sa takozvanim vizualom Skupštine. Zgrada Zetske banovine jedan je od simbola okupacije. Njen kulturni značaj kao izrazito lijepe građevine je vjerovatno jedini razlog zašto nije oburdana. Sa druge strane, zgrada podgoričkog monopola duvana u kojoj je održana Podgorička skupština nalazila se preko puta današnje zgrade Skupštine Crne Gore. Davno je demolirana, a na njenom mjestu nalazi se spomenik kralju Nikoli I Petroviću. Kakve li sudbine i pravde.

Naravno, onima koji se pozivaju na petrovićevsku Crnu Goru najviše smetaju Petrovići. U svoj svojoj ludosti to im je možda i najveća. Boriš se i stalno pozivaš na vaspostavu petrovićevske Crne Gore, a slaviš one koji su tu petrovićevsku Crnu Goru satrli? Našim ludilima očigledno nema kraja, a ni ideološkim lutanjima pojedinaca koji ne znaju ni ko su ni što su.

Monstruozno je za žaliti za tiraninom i porobljivačem našeg naroda

Pomenuo sam neđe ranije da ako se već redizajnira, za novi logo crnogorske skupštine treba izabrati brijest. Crnogorci su se oko čuvenog cetinjskog brijesta pred manastirom kupili vjekovima. Sve dok ga nisu okupatori, na čelu sa ''junačkim'' kraljem, išegali. Zašto da i Skupštini ne vratimo ime u Opštecrnogorski zbor? I to je petrovićevska tradicija. Ako ovo ''crnogorski'' ne smeta? 

Pljuvanje po vlastitoj državi nikome dobra nije donijelo. Ako išta, smetlište istorije je vazda spremno da proguta svakog ko se ne dokaže kako treba i izbriše mu trag postojanja. To najbolje znaju oni učesnici Podgoričke skupštine, čija imena niko ne pamti. Što bi rekao Genije - ko vas zna?

P.S: Vjerovatno je da će rezultati popisa vezani za nacionalnu pripadnost i jezik biti prikazani kumulativno, tj. uključujući i one koji u Crnoj Gori žive privremeno i nisu njeni državljani. Na nama je da takav prikaz podataka ne prihvatimo, već isključivo samo na nivou punopravnih građana Crne Gore. Kumulativnim prikazom gube Crnogorci, a kada jednom jedan podatak postane zvaničan narativ, teško ga je ukloniti. Odbranimo sebe od manipulacija.

Portal Analitika