Poljoprivreda

Crnogorska sofra

Za potrebe kompanije 13. jul – Plantaže: Kuća maslina sprovela profesionalnu obuku iz oblasti maslinarstva i proizvodnje maslinovog ulja

Zvanično ocijenjeno kao vrhunsko, ekstra djevičansko maslinovo ulje Plantaža dokazuje da maslina van primorja može da podari vrhunsko ulje, što najbolje potvđuje i stara izreka: „Tamo gdje maslinu zima može odnijeti, ona najbolje ulje može donijeti“ 

Za potrebe kompanije 13. jul – Plantaže: Kuća maslina sprovela profesionalnu obuku iz oblasti maslinarstva i proizvodnje maslinovog ulja Foto: Kuća maslina d.o.o.
Marija Markoč
Marija MarkočAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Na osnovu potpisanog Memoranduma o saradnji dva nacionalna preduzeća – Kuća maslina DOO i 13. jul – Plantaže AD, u periodu od 29. januara do 20. februara, uspješno je održana profesionalna obuka iz oblasti maslinarstva i proizvodnje maslinovog ulja za potrebe zaposlenih u kompaniji „13. jul – Plantaže“. 


U okviru stručnih predavanja, polaznici obuke su prvenstveno imali priliku da nadograde znanja o morfološkim i fiziološkim karakteristikama masline, kao i da na praktičnim primjerima usvoje znanja o najznačajnijim agrotehničkim mjerama u maslinjacima. 

U okviru drugog dijela prve sesije profesionalne obuke, zaposleni u kompaniji 13. jul - Plantaže nadogradili su stručno znanje i praktične vještine iz oblasti tehnika rezidbe u maslinjaku, kao i iz oblasti zaštite maslina od najintenzivnijih prouzrokovača bolesti i štetočina. Poseban akcenat stavljen je pravilne tehnike berbe maslina, kao i metode utvrđivanja optimalnog termina za otpočinjanje berbe, koja ima značajan uticaj na kvalitet maslinovog ulja. 


U okviru prvog dijela druge sesije profesionalne obuke, zaposleni u kompaniji 13. jul - Plantaže slušali su profesionalna predavanja iz oblasti tehnologije proizvodnje maslinovog ulja, od davne istorije i tradicionalnih metoda, pa do današnjih dana i najsavremenijih metoda prerade. U okviru ovih predavanja, polaznici su saznali za određene novitete i tehnike kojim mogu poboljšati procese mljevenja ploda, miješanja tijesta i odvajanja čvrste od tečne faze u proizvodnji djevičanskih maslinovih ulja. 

Nastavak sesije bio je posvećen značaju filtracije, vertikalne separacije i adekvatnih metoda skladištenja i čuvanja maslinovih ulja, uz diskusiju o različitim ambalažama i načinima deklarisanja proizvoda. Poseban segment profesionalne obuke posvećen je različitim procesima prerade masline, i odvajanja tečne od čvrste faze putem procesa presovanja, centrifugiranja i perkolacije. 

Riječi je bilo o važnosti separacije i filtracije, kao metodama prečišćavanja djevičanskih maslinovog ulja, te o metodama rafinacije, u cilju dorade lampante maslinovih ulja i sirovih ulja od komine. Značajna polemika vođena je na temu skladištenja i pakovanja maslinovih ulja, kao i o pravilima deklarisanja. 


Najzanimljiviji dio obuke bio je posvećen tehnikama degustacije djevičanskih maslinovih ulja, prepoznavanju pozitivnih i negativnih svojstava maslinovih ulja, kao i o procesima koji objašnjavaju kako dolazi do stvaranja ovih kompleksnih aroma. 

U prodajnom salonu Kuće maslina, održana je degustacija četiri različita uzorka maslinovih ulja, u cilju detekcije intenziteta voćnosti, pikantnosti i gorčine, ali i prepoznavanja lampante ulja, u čemu su svi prisutni bili više nego uspješni. 

Na završnom predavanju, zaposleni u kompaniji 13. jul - Plantaže imali su priliku da steknu znanja o tehnikama uparivanja raznih vrsta namirnica sa maslinovim uljima različitih intenziteta, kao i iz oblasti marketinga maslinovog ulja. Takođe, završnica predavanja bila je posvećena kretanju cijena maslinovog ulja na svjetskom tržištu. 

Masline su najmlađa biljna kultura koja se u okviru kompanije 13. jul - Plantaže gaji od 2005. godine.Sa 17. 000 stabala koje trenutno posjeduju, Plantaže su vlasnici najvećeg maslinjaka u Crnoj Gori u jednom komadu, a planiranim povećanjem zasada biće to najveći maslinjak u regionu. Zahvaljujući ovoj kompaniji, pokrenut je trend uzgoja maslina u centralnom regionu Crne Gore, čemu je značajno proširen areal rasprostranjenja ove mediteranske kulture. 

Za kompaniju 13. Jul – Plantaže”maslinovo ulje predstavlja tečno zlato sa Ćemovskog polja. Ovaj dar prirode, uzgajan na poljima Plantaža u svom plodu nosi koncentrisane sve blagodeti, ljepote Mediterana i snagu podneblja Crne Gore, domovine Stare masline, koja je simbol Starog Bara 2250 godina“ Maslina, njen plod i dragocjeno ulje predstavljaju univerzalan simbol mediteranske kuhinje kao i čitave male filozofije ishrane, otpornosti i zdravlja ljudi, jer je izuzetno bogato vitaminima i esencijalnim masnim kiselinama.

Zlatno – zelenkasto maslinovo ulje Plantaža plijeni svojom blagom notom gorčine, mirisom pokošene trave i voćnim tonovima, posljednjih godina impresionira gurmane i kuvare. U Plantažama maslinari brižljivo njeguju svoje maslinjake, a ručna berba sorti Leccino, Maurino, Arbequina, Istarska bjelica, Coratina, Žutica traje čak mjesec dana, jer se plod svake sorte bere u vrijeme optimalne zrelosti.

Najsavremenija tehnologija hladnog cijeđenja i brižljivo stvaranje mješavine pomenutih sorti rezultira plemenitim, elegantnim i pitkim uljem koje je do sada, višestruko, nagrađivano zlatnim medaljama za kvalitet. 

Zvanično ocijenjeno kao vrhunsko, ekstra djevičansko maslinovo ulje Plantaža dokazuje da maslina van primorja može da podari vrhunsko ulje, što najbolje potvđuje i stara izreka: „Tamo gdje maslinu zima može odnijeti, ona najbolje ulje može donijeti.“ 

Portal Analitika