Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Zeković: Suverenistički blok je prošlost, komično je i opasno kad se aktuelna većina poziva na građanska uvjerenja

Građanski aktivista i član GI “21. maj” o aktuelnom, ali i posljedicama prethodnih političkih momenata

Zeković: Suverenistički blok je prošlost, komično je i opasno kad se aktuelna većina poziva na građanska uvjerenja

Sagovornik Analitike smatra da je potrebno pluralnije političko okruženje a lideri opozicije treba da ga podstiču umjesto što ga, kao sada, kako napominje, na različite načine guše. Posebno ističe snažan građanski otpor klero-velikosrpskoj i populističkoj politici koja se uz podršku Beograda i Moskve dočepala vlasti

Zeković: Suverenistički blok je prošlost, komično je i opasno kad se aktuelna većina poziva na građanska uvjerenja Foto: Screenshot
Autor
MPAutor
Portal AnalitikaIzvor

Opozicija nije ispunila očekivanja birača, a partije iz vlasti koje se ovih dana proglašavaju građanskim ne bi prošle ni elementarne testove građanske politike i društva. Suverenistički blok je iluzija, a Crna Gora će se načekati dok dobije odgovorne i zrele političare.

To su neki od stavova Aleksandra Zekovića, građanskog akiviste i člana Građanske inicijative “21. maj”, koji je bio sagovornik Portala Analitika.

Sa Zekovićem, koji se gotovo tri decenije bavi zastupanjem ljudskih prava, govorili smo i o opoziciji i o vlasti, pitali smo ga i koja je vlada bila gora, ali i zašto je u posljednje vrijeme prilično tiši nego ranije.

Opozicija ostala zarobljenik starih praksi

Promjene koje su se dogodile u avgustu 2020. godine, rezultirale su brojnim građanskim protestima i sličnim akcijama, čiji je neizostavan sudionik bio i Zeković. Podstakle su, jednako, i aktivizam opozicionih partija, no naš sagovornik smatra kako one nijesu pokazale zrelost kakva se očekivala.

“Opozicija niti je ispunila očekivanja birača, niti je pokazala da je zrela da se nosi sa prilikama u posljednje dvije i po godine. Gotovo da ništa nije učinila da se politički i personalno reformiše i istovremeno je ostala zarobljenik vremena dok je vršila vlast”, kaže na početku razgovora Zeković. 

Kada je u pitanju opozicija, kako smatra Zeković, mnoge prakse iz ranije perioda nijesu se promijenile.

“To se pokazalo i na svim u međuvremenu održanim lokalnim izborima. To se pokazalo i kod učešća u Vladi Dritana Abazovića, gdje su jedva dočekali, kakav takav, povratak na funkcije i gdje su se kadrovski opredijelili isključivo za partijske vojnike, ne pružajući priliku drugima. Tako čine i kroz zapošljavanja na lokalnom nivou. Nijesu zaustavili praksu isplate visokih otpremnina direktorima lokalnih javnih preduzeća. Prikrivane su činjenice u vezi sa izborima. Građane na lokalnim izborima nijesmo uspjeli da uvjerimo u ipak nedovoljno iskrenu priču o navodno novom identitetu zbog čega je nastupila kolateralna šteta u brojnim sredinama”, navodi on.

Suverenističkog bloka nema, prvaci opozicije to poručuju

Upitan da li danas postoji suverenistički blok, odnosno jedinstvena opozicija, naš sagovornik kaže kako je u pitanju iluzija koju treba odbaciti.

“Lideri opozicije, poput Raška Konjevića iz Socijaldemokratske partije i Ivana Vukovića iz Demokratske partije socijalista jasno ukazuju da im je dosta tog političkog geta i da žele da izađu iz njega. To je prošlost. Novo vrijeme traži nove odgovore. Novi odgovori traže drugačije pristupe i kredibilne i principijelne opozicionare, po ugledu na suvereniste iz devedesetih godina. Političke partije manjinskih naroda se već udavaljaju iz tog geta i reklo bi se da im nije baš neugodno u novom okruženju”, dodaje Zeković.

Opozicioni prvaci se, ocjenjuje on, i dalje teško nose sa kritikom, ali još teže su u stanju da vode ozbiljnu i odgovornu politiku. 

“Potrebno je pluralnije političko okruženje a lideri opozicije treba da ga podstiču umjesto što ga, kao sada, na različite načine guše”, ocjenjuje naš sagovornik.

Građani su pružali snažan otpor, ali su bili i ignorisani

Građanski aktivizam, sa druge strane, u protekle je dvije i po godine bio snažan, smatra Zeković.

“Građani su odista pružali snažan otpor klero-velikosrpskoj i populističkoj politici koja se uz podršku Beograda i Moskve dočepala vlasti. To potvrđuju brojni performansi, građanska stajanja i protesti, uključujući i Belveder, posebno intenzivna oglašavanja i djelovanje intelektualaca i nezavisnih novinara. Ipak, činjenica je da su vodeće opozicione partije sve to gledale da stranački funkcionalizuju i iskoriste. Iskreni patriotizam je time završavao u partijskim fiokama i postao predmet stranačkih manipulacija”, naglašava sagovornik Analitike. 

To, kako ističe, potvrđuje i njihova bezuslovna podrška kao i dalje učešće u aktuelnoj Vladi Dritana Abazovića. 

“Brojni opozicioni prvaci i funkcioneri prosto ne umiju da grade i njeguju umijeće konstruktivnog suprostavljanja. To i činjenica da se okružuju skutonošama i laskavcima su pogubni za budućnost opozicionog djelovanja. Jedva čekaju da ih neka od vladajućih i populističkih partija pomiluje po glavi” ili da se pohvale kako su oni navodno za institucionalno djelovanje, a ne za ulicu kako su zborili tokom ignorisanja javnih okupljanja povodom potpisivanja tzv. Temeljnog ugovora Vlade sa SPC”, naglašava Zeković. 

U demokratskom svijetu, podsjeća naš sagovornik, mirna javna okupljanja spadaju u najlegitimnija sredstva slobode izražavanja i opozicione borbe. 

“Naši opozicioni lideri nijesu nikada građanske grupe i inicijative, kao ni intelektualce, prepoznali kao saveznike za društvene promjene. To savezništvo je moglo da podstakne reforme i transformiše i osnaži sposobnosti partija da zadrže i privuku nove glasače. Međutim, na njih su partije, uglavnom, gledale kao na opasnost i prijetnju koju treba ugušiti, posebno ako ih dovoljno ne kontrolišu. To potvrđuje, recimo, njihov odnos prema rasvjetljavanju kršenja ljudskih prava, od strane policije, na Cetinju ili u Nikšiću. Zbog njihovih pogrešnih pristupa, izostanka podrške pa i loših kadrovskih rješenja o tim događajima se govori u kontekstu nažalost desnog narativa. Naša opozicija sada naravno pere ruke i najradije bi zaboravila na događaje iz kojih su politički značajno profitirali”, konstatuje Zeković. 

Načekaćemo se do zrele i odgovorne političke elite 

Nakon priče o nesmjenjivosti vlasti, sada smo probali sve. I nakon svega što je viđeno, ostaje pitanje da li će doći dan kada će Crna Gora zaista dobiti odgovornu i javnom interesu posvećenu političku elitu.

”Imajući u vidu sadašnju tzv. političku elitu mislim da ćemo se načekati dok budu preovladali odgovorni i zreli političari. Najbolji u ovom društvu i crnogorskoj politici su još uvijek na margini, najgori i prosječni dominiraju političkom scenom. Tačno je da su građani uvijek bili vezani uz vlast a sada je nekako dodatno smanjena tolerancija na neuspjeh, što zaista otežava budućnost opozicionog organizovanja. Građani Crne Gore u cjelini su žrtve višedecenijskog deficita demokratije i potpune personifikacije politike”, izričit je Zeković. 

Zato je, kaže on, važna vjerodostojna alternativa koja je sposobna da kreira odgovarajući strategiju i uspostavi potrebnu disciplinu, kondiciju, kako bi opozicija postala stvarni društveni svjetionik”. 

“Biti opozicionar, posebno u ovim vremenima, je posebna društvena odgovornost i obaveza. U narednom periodu, treba se fokusirati na to da se građanima ponudi pouzdana politička alternativa i pomogne da razumiju svaku odluku vlasti kako bi o njoj mogli utemeljeno suditi. Još nema, adekvatnog i organizovanog, odgovora na ekonomsku politiku Vlade, odustajanje od puta koji stvarno vodi u članstvo EU, na desekularizaciju društva, pitanja pomirenja, prevazilaženja posljedica kršenja ljudskih prava u prošlosti… Kritike postoje ali nema jasnog skrupuloznog plana i programa za rješavanje svih ovih pitanja. To građanima još uvijek nije ponuđeno”, smatra Zeković.

Groteskno kad stranke većine tvrde da su građanske

Kada je u pitanju parlementarna većina, ali i subjekti koji su ‘nastali’ kroz njenu podršku, danas odatle gotovo na dnevnoj osnovi stižu izjave u kojima se partije samoproglašavaju građanskim. No, Zeković smatra kako bi one teško prošle i najprostiji test građanske politike, usavne demokratije i građanskog društva.

“Tako da kada se pojedini od političara iz tog kruga samovlasno pozivaju na građanska uvjerenja to često djeluje groteskno ili u najmanju ruku komično. Ali, zato su mnogo ubjedljiviji kada demagogišu, obmanjuju i varaju, ljube ruku nasilno ustoličenom srpskom mitropolitu ili kada trče na (Aleksandar) Vučićev kanabe. Interesantan je primjer Vladimira Jokovića koji je na javnom servisu kompletnu opoziciju nazvao desničarima, ali ga novinar koji je sa njim razgovorao nije ni upitao da li i na temelju kojih parametara svoju Socijalističkju narodnu partiju smatra ljevicom ili lijevim centrum”, kaže naš sagovornik. 

To, kako dodaje, nije samo smiješno nego i opasno. 

“Jer pored očiglednog političkog neznanja na snazi je osmišljen projekat manipulacije na koji još uvijek nema adekvatnog odgovora. SNP je trenutno nažalost po svemu konzervativna i rigidna struktura koja podržava političko nasilje, kršenje ljudskih prava i desničarske stavove. Manifest te partije je svetosavlje. Pogledajte sa kolikom ostrašćenošu njeni kadrovi diskriminišu profesore Fakulteta za crnogorski jezik i književnost”, naglašava on.

Nakon što je sve vrijeme istrajavao u građanskom aktivizmu i kritici vlasti, teško je ne upitati Zekovića koja je Vlada bila gora – 42. ili 43?

“Obje vlade će ući u anale najgorih izvršnih vlasti, ali je činjenica da je Abazović po uzurpaciji vlasti i marionetskom služenju Vučiću i Porfiriju nadmašio Krivokapića. Abazovićeva Vlada je odustala od evropskih integracija i zanemarila potrebu jačanja unutrašnje društvene kohezije. S druge strane, registrujemo dodatni, rekao bih pozitivni, fenomen. Aktuelna Vlada, u kojoj učestvuju i nacionalne partije manjinskih naroda, osigurala je značajnu, možda nikad dublju i značajniju, političku participaciju manjina. Takođe, značajno je osnaženo učešće političkih predstavnika srpskog naroda u Crnoj Gori u javnom i političkom životu, što je bila primjedba koja je decenijama bila na dnevnom redu”, dodaje Zeković.

Odmaram od javnosti, djelovaću kao nezavisni odbornik

Na pitanje da li vara utisak kako se u posljednje vrijeme prilično povukao, sagovornik Analitike odgovara kako je sve počelo nakon ‘analize’ BIRN-a.

“Dogodilo se neprimjereno i neosnovano mapiranje od strane Dušice Tomović i Jelene Jovanović i zloupotreba važnog projekta BIRN-a od strane njih dvije. Dodatno, prilično sam razočaran i kritičan prema suverenističkim partijama. Posebno zato što su podbacili na svojim reformama i pitanjima ljudskih prava. Kako ne želim da naudim opozicionom djelovanju i saradnji, odlučio sam da koliko je to god moguće odmorim od javnosti i pružim im priliku da, na svoj način, djeluju na onim poljima na kojima sam i sam bio aktivan”, dodaje on. 

Najavljuje kako njegovo djelovanje nije završeno – naprotiv.

“Trenutno se zanimam pitanjima pomirenja Crnogoraca i Srba i procesom suočavanja s prošlošću. Imaću prilike da se kao nezavisni i samostalni odbornik, šireći vrijednosti Građanske inicijative “21. maj”, ubuduće pozabavim kvalitetom gradske uprave i pitanjima vezanim za razvoj Glavnog grada”, zaključuje Zeković. 

Portal Analitika