Za ovaj kraj me vežu lijepe uspomene: prije nekoliko decenija, dok sam živjela u Budvi, često sam ovdje šetala s djecom. Sjećam se zelenog Miločerskog parka punog cvijeća, divne Kraljičine plaže oivičene visokim čempresima i čuvenog hotelskog ljetovališta Sveti Stefan, jednog od malobrojnih hotela sa pet zvjezdica. Ostrvo se tada moglo posjetiti uz malu naknadu. Divno je bilo šetati uskim kamenim uličicama oivičenim maslinama i mediteranskim rastinjem. Prolazilo se i pored crkve i glavnog trga, srca i duše Svetog Stefana, s pogledom na bazen na vrhu litice.
Od tada se mnogo promijenilo, jer u zaleđu javnog dijela plaže izgrađeno je mnogo novih zgrada i kuća. Međutim, možete i sada slobodno da prošetate kroz Miločerski park. Ako želite, parkirajte auto na parkingu iznad kompleksa Sveti Stefan po cijeni od € 4,00/sat. Uživajte u prekrasnom pogledu na hotelsko naselje koje se kupa na zimskom suncu. Na žalost, ostrvo ne možete posjetiti, sve je zatvoreno.
Napravite neke lijepe fotografije i nastavite šetnju uzbrdo – pored čuvenog Olive Tree restorana – do kapije Miločerskog parka koja je sada otvorena za posjetioce.
Istorija Svetog Stefana
Pretpostavlja se da su Sveti Stefan izgradili i utvrdili Paštrovići u 16. vijeku nakon što su opljačkali otomanske brodove privezane ispred plaže Jaz. Tvrđava, sa dvanaest kuća izgrađenih za svaku od dvanaest porodica Paštrovića, bila je opasana zidinama i služila je kao zaklon u slučaju napada Otomana i gusara. Tvrđava je dobila ime Sveti Stefan, po imenu crkve na ostrvu.
Početkom 19. vijeka selo je imalo oko 400 stanovnika. Međutim, krajem 19. i početkom 20. vijeka mnogi stanovnici su napustili ovo mjesto i emigrirali u inostranstvo. Do 1955. godine na ostrvu je živjelo samo 20 ljudi. Preseljeni su na kopno, a adaptacija i obnova napuštenih kuća započeta je 1954. godine. Do 1957. godine ostrvo je pretvoreno u jedinstveno hotelsko naselje, najatraktivniji i najluksuzniji hotelski kompleks na Jadranu, namijenjen vrhunskom turizmu. Renoviranje je urađeno stručno, tako da su zgrade spolja izgledale kao i ranije, dok su unutrašnji prostori bili bogato uređeni i pretvoreni u luksuzne apartmane.
Do 1970-ih, Sveti Stefan je postao poznat kao ljetovalište za globalni džet set, uključujući Sofiju Loren, Ričarda Bartona, Elizabet Tejlor, princezu Margaret, Merilin Monro, Kirka Daglasa i mnoge druge. Ostao je najekskluzivni hotel na Crnogorskom primorju sve do 1990-ih kada je napušten i prepušten zubu vremena nakon raspada jugoslovenske federacije.
Miločerski park
Lijepo je iskustvo šetati kroz borovu šumu preko strmih litica. More je duboko plavo, a pogled na Budvansku rivijeru je veličanstven.
Vidjećete da se Vila Miločer i Kraljeva plaža ispred nje uopšte nisu promijenile. Staza u parku, sa starim i visokim čempresima, i dalje postoji, a sve izgleda čisto i uredno.
Zanimljivo je da je Vila Miločer podignuta između 1934. i 1936. godine kao ljetnja rezidencija srpskog kralja Aleksandra Karađorđevića. Poslije Drugog svjetskog rata vila je konfiskovana, a kasnije preuređena u hotel s pet zvjezdica.
Spustite se do Kraljeve plaže i prođite kroz mali prolaz, koji je usječen u krečnjačke stijene i vodi do male 'ponte'. Pretpostavljam da ju je kraljevska porodica koristila za vožnje brodićem....
Nastavite šetnju kroz park i pođite do Kraljičine plaže, koju je nekada koristila kraljica Marija Karađorđević. Plaža je ranije bila ograđena, ali sada se može proći ispod Aman Spa centra koji je takođe zatvoren. Ovaj centar je okružen prelijepim baštama i nalazi se odmah iza plaže.
Pržno
Sjeverno od Miločerskog parka, koji je još uvek okružen starim kamenim zidovima i gvozdenim kapijama, nalazi se malo ribarsko selo Pržno.
U okolini hotela Maestral izgrađeno je posljednjih nekoliko decenija mnogo novih kuća i stambenih zgrada, ali romantičnu plažu s malim ostrvom ispred nje i dalje vrijedi posjetiti.
Iza plaže nalaze se mali pabovi i restorani u starim ribarskim kućama. Pržno je lijepo mjesto, ali tokom ljeta možete očekivati veliku gužvu. Na sreću, zimi ćete vjerovatno biti jedini posjetioci.
Uživajte u ovoj prelijepoj šetnji kroz jedan od najljepših krajeva našeg primorja!
(Fotografije: Marianne van Twillert-Wennekes, Paul Wennekes)
Tekst i fotografije su zaštićene autorskim pravima, prenošenje je dozvoljeno uz postavljanje linka i isticanje autora i izvora.